Tanácsadás

A tanácsadás rövid, fókuszált segítő beszélgetés. Alkalmanként 50 perc, a folyamat hosszúsága pedig az adott problémától függ: gyakran néhány alkalom is elég, más esetekben jóval hosszabb idő szükséges a probléma feltérképezéséhez és a továbblépéshez.

A következő problémák esetén javasolt tanácsadó pszichológus segítségét kérni:

  • krízishelyzetek (pl. párkapcsolati konfliktus, szakítás, válás)
  • teljesítményproblémák (munkahelyi gondok, tanulási nehézségek)
  • párkapcsolati nehézségek
  • lehangoltság
  • stresszes időszak, lelkileg megterhelő élethelyzetek
  • szorongások
  • megoldhatatlannak tűnő helyzetek
  • kapcsolati problémák, családi gondok

A rohanó hétköznapok során nincs mindig arra idő és megfelelő hely, alkalom, mód, hogy egy-egy fontos kérdést alaposan átgondolhassunk. Egyedül bizonyos összefüggéseket talán nem is lehet megérteni, a hozzánk közel állók pedig sokszor az adott konfliktus részesei, így nem tudnak függetlenek maradni. Néha fontos, hogy megálljunk és bizonyos helyzeteket új, más szempontokból is szemügyre vegyünk. A pszichológiai konzultáció remek eszköz arra, hogy önismeretünket növeljük és problémákat oldjunk meg.

 

Mi történik egy tanácsadás során?

A tanácsadás során kliens és tanácsadó beszélgetnek. Nevével ellentétben nem történik konkrét tanácsok adása - sokkal inkább egy segítő beszélgetés folyik kérdésekkel, új szempontok megvizsgálásával, összefüggések keresésével, megoldási alternatívák számbavételével. A tanácsadás a segítségkérő belső erőforrásaira támaszkodik, segít azokat mozgósítani: nem kívülről jövő segítséget jelent, hanem abban segít, hogyan használja a saját belső tartalékait a kliens. A két fél elnevezése (kliens és tanácsadó) is arra utal, egyenrangúak - a szakember ahhoz ért, hogy problémás élethelyzetekben segítsen tisztázni a belső hozzáállást, erőket és a külső körülményeket, de a megoldás a kliens kezében van.

Mennyi ideig tart?

Egy alkalom 50 perc; a tanácsadási folyamat hetente egyszer zajlik, és lehet akár néhány alkalom, akár jóval hosszabb is, a probléma jellegétől függően. Minden alkalommal a folyamat elején megbeszélésre kerül az alkalmak száma, a tanácsadási folyamat hossza.

A pszichológust is köti a titoktartás?

Igen; a pszichológusok etikai normái titoktartást követelnek a szakemberektől (Pszichológusok Szakmai Etikai Kódexe, 5. pont).

Milyen problémákkal lehet pszichológushoz fordulni?

Természetesen a pszichológia témaköréhez tartozik minden "lelki tünet": szorongás, tartós lehangoltság, ingadozó hangulat, önbizalomhiány, gyász, indulatkezelési problémák, kommunikációs nehézségek, kapcsolati konfliktusok a párkapcsolatban, családban, munkahelyen, teljesítménygondok, sorozatos kudarcok. De számos testi tünet hátterében is állhat lelki ok: az emberek egy része érzéseit elnyomja, elfojtja, ez azonban egy idő után "kijön" máshol. A testi tünetek nagyon változatos formát ölthetnek, ezek - ha lelki konfliktus áll a hátterükben - hatékonyan kezelhetőek pszichológiai konzultációkkal, vagy bizonyos esetekben hosszabb, mélyebb pszichológiai beavatkozással, pszichoterápiával.

A pszichológus is ír fel gyógyszert?

Nem, gyógyszert csak pszichiáter írhat fel - a pszichiáterek orvosok, akik pszichiátriai zavarokat kezelnek; a pszichológusok más típusú képzést kapnak, ők a lelki elakadásokat nem gyógyszeres úton kezelik.

Miben segít a pszichológussal való beszélgetés?

A pszichológus olyan szakember, aki a lelki működés szabályszerűségeit, a problémák mintázatait, az élethelyzetek jellegzetességeit, az emberi fejlődés útját jól ismeri. Képes olyan segítő beszélgetést folytatni, melynek során a hozzá forduló tisztábban lát, elfojtott, elnyomott gondolatai és érzései szabad utat találnak, elfogadást és empátiát, megértést kap, és az elakadásból tovább tud lépni. A pszichológussal való beszélgetés növeli az önismeretet, ezáltal könnyebbé válik a mindennapi életvitel - a szokásos problémás rutinok megszűnhetnek, a helyébe új, jobb problémamegoldó stratégiák lépnek.

 
 
Féderer Sára tanácsadó szakpszichológus
federersara@gmail.com, +3630 574 0066